Opowieści z podróży – współczesny reportaż podróżniczy

Podróże to coś, co fascynuje niemal wszystkich. Chęć zobaczenia nowych krajobrazów, poznania nowych kultur towarzyszy nam cały czas i mimo coraz to szerszych możliwości podróżowania, chętnie sięgamy po relacje z podróży innych ludzi. Jak powstał reportaż podróżniczy? Jak ewoluował?

Początki dziennikarstwa podróżniczego

Ludzie od zawsze chcieli utrwalić swoje wspomnienia z podróży, zwłaszcza gdy odwiedzali dalekie, egzotyczne dla nich miejsca. Jednym z najsłynniejszych przykładów są z pewnością dzienniki Marco Polo, który opisał szczegółowo swój wieloletni pobyt w Chinach.

Wiele opowieści z podróży zaczęło się pojawiać od XVII wieku, kiedy zaczęły zyskiwać popularność dalekie podróże wśród arystokratycznej młodzieży. Miały być one odbywane w celach edukacyjnych. W XIX wieku zaczęły się na świecie pojawiać pierwsze czasopisma podróżnicze. Reportaż podróżniczy jako taki pojawił się jednak dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym.

dziennikarstwo

REKLAMA:

Sklep z kreatywnymi produktami dla dzieci, zapraszamy  na https://kreatywnedziecko.eu/

Czym jest reportaż podróżniczy?

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czym się wyróżnia reportaż podróżniczy spośród innych odmian działalności dziennikarskiej. Głównym wyróżnikiem tego typu twórczości jest przede wszystkim jej temat: podróż. Zazwyczaj reportaż podróżniczy to rodzaj swojego rodzaju opowiadania o wrażeniach doznanych przez podróżnika.

Zazwyczaj ważnym, często podkreślanym elementem są różnice kulturowe i odmienny styl życia. Jakie są współczesne rodzaje reportażu podróżniczego? Wciąż popularny jest najbardziej tradycyjny reportaż w postaci książki. Wielu znanych współcześnie podróżników stawia na ten rodzaj przekazu. Jednakże wraz z rozwojem nowoczesnych technologii możemy dostrzec zmianę w formie reportażu podróżniczego.

Reportaż podróżniczy w sieci

Ogromną zmianę w przekazywaniu swoich opowieści z podróży wprowadziło upowszechnienie się Internetu. Wielu współczesnych podróżników i reporterów prowadzi blogi tematyczne, poświęcone swoim podróżom, na których zamieszczają swoje relacje i fotografie z odwiedzonych miejsc.

Niektórzy zaś postawili na przekaz audiowizualny. Filmy i relacje z podróży, kręcone na bieżąco przez podróżników możemy obejrzeć w najpopularniejszych serwisach internetowych, takich jak na przykład YouTube. Różnią się ona znacznie od relacji pisanych, gdyż przekazują widzowi nie tyle informacje o danym miejscu, lecz emocje i wrażenia podróżnika.

Jak widać reportaż podróżniczy przebył długą drogę i z pewnością cały czas będzie się zmieniał wraz ze zmieniającymi się technologiami.